Z wielką ulgą i radością przyjęliśmy oświadczenie Rządu Federacji Rosyjskiej  informujące, iż Federacja Rosyjska pomimo odwołania przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej Roku Kultury Rosyjskiej w Polsce, podtrzymuje wcześniejsze ustalenia Ministrów Kultury Rosji i Polski, w związku z czym Rok Kultury Polskiej w Rosji będzie miał miejsce.

 

W związku z powyższym w styczniu 2015 roku wyrusza z Polski na krańce Syberii zimowa wyprawa samochodowa – „Siberia Arctic Expedition”.

 

Celem wyprawy jest nie tylko pokonanie w warunkach zimy syberyjskiej, wiodącej przez całe terytorium Rosji aż do Cieśniny Beringa trasy, ale także prezentacja wspólnych osiągnięć Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Dzięki specjalistycznym pojazdom będziemy mogli dotrzeć nawet do najbardziej oddalonych, pozbawionych ciągów komunikacyjnych miejsc, co pozwoli w pełni zaprezentować szerokim kręgom społecznym nasz wspólny dorobek. Udział w wyprawie, na poszczególnych jej etapach, wezmą przedstawiciele świata kultury i nauki. Na trasie wyprawy odbędą się spotkania, koncerty, prelekcje filmowe.  

 

Jak trudna będzie ta podróż można sobie tylko wyobrazić. Co roku z nastaniem zimy mróz skuwa Syberię, życie ukrywa się i zamiera. Nasilają się mrozy, szaleją śnieżyce. Uczestnicy w ekspedycji przedzierać się będą bezdrożami, przez skutą lodem krainę, pociętą sznurami rzek, pokrytą dywanem śniegu.

 

Wyprawę poprowadzi Romuald Koperski - doświadczony polski podróżnik, a także artysta pianista, który już od 20 lat przemierza Syberię. W 2008 roku wraz z Marianem Pilorzem i Wiktorem Makarowskim, jednym pojazdem MAN Kat 1 4x4, w warunkach syberyjskiej  zimy dotarł aż na krańce Czukotki.

 

W wyprawie udział wezmą profesjonalnie przygotowane ciężkie pojazdy ekspedycyjne:

MAN Kat 1 8x8

MAN Kat 1 6x6

MAN Kat 1 4x4

MAN Kat 1 4x4

 

Rozpoczęcie wyprawy w Gdańsku w dniu 15 stycznia 2015 r. Przewidywany start honorowy z Moskwy w dniu 22.01.2015 r.  www.sae2015.com