Wakacje dla polskich dzieci z Syberii

 

Sprawozdanie

 

 

 

 

„Wyjechały z Polski z obrazem wspaniałych ludzi”

 

W dniach 12.08.–23.08.2015` Fundacja Romuald Koperskiego po raz kolejny  zorganizowała wakacje dla grupy 20 polskich dzieci z Syberii zamieszkałych na terenie Chakasji, krainy leżącej na południe od Krasnojarska oraz Buriacji na Zabajkalu. Przygotowania do ich przyjazdu trwały ponad pół roku. Dzieci są potomkami naszych rodaków, którzy nie zawsze z własnej woli znaleźli się na Syberii. Stanowią ewenement wśród innych wieloletnich skupisk polonijnych, pielęgnują polską mowę i polskie tradycje. Nad wyraz czują się Polakami, nigdy nie byli w ojczyźnie przodków – urzeczywistniliśmy im to marzenie. Dzieci i towarzyszący im wychowawcy przebywały w dwóch miejscach: ośrodku wczasowym nad morzem w Jastarni oraz ekskluzywnej, malowniczo położonej w Borach Tucholskich Kwaterze Myśliwskiej nad jeziorem Czarne k/Skórcza.

 

Fundacja Romualda Koperskiego w całości sfinansowała koszty podróży i pobytu dzieci wraz z bogatym programem kolonii ze środków, które pozyskała w większości od osób prywatnych. Podczas pobytu w Polsce dzieci zostały otoczone wspaniałą, wręcz rodzinną atmosferą, wszędzie podejmowano ich z należytą gościnnością i serdecznością - nie były dłużne, gdzie tylko mogły odwdzięczały się śpiewną po polsku piosenką, recytowanym wierszem. Wyjechały z Polski z obrazem wspaniałych ludzi, pięknego i przyjaznego kraju. Na ich twarzach widać było dumę, miały poczucie, że mieszkają daleko, ale są częścią tego kraju.

  Fundacja Romualda Koperskiego jeszcze raz dziękuje wszystkim, dzięki którym udało się zorganizować omawiane wakacje. Dziękujemy Wam za zrozumienie potrzeby, szczodrość i poświęcony czas. Nie da się w słowach opisać ile dobroci udało się nam zrobić.

 

 

Poniżej w dużym skrócie przegląd poszczególnych dni.   

 

Dzień 1 /12.08.2015 r.

Przyjazd dzieci do Warszawy. Uczestnicy wakacji przyjechali w dwóch grupach: w godzinach porannych pociągiem z Moskwy dzieci i młodzież z Buriacji (miasto Ułan – Ude i okolica), samolotem grupa dzieci i młodzieży z Chakasji (Abakan, Znamenka, Minusińsk, Biały Jar). W Warszawie zorganizowaliśmy spotkanie z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej, wizytę w Telewizji Polskiej na nagraniu oraz zwiedzanie stolicy: Pałac Królewski, Łazienki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto. Po całym dniu pobytu w Warszawie autokarem udaliśmy się na Półwysep Helski do ośrodka wczasowego w Jastarni.  

 

Dzień 2 /13.08.

Dzień przeznaczony na poznanie miejscowości Jastarnia, spotkanie z Burmistrzem Miasta Jastarnia, plażowanie nad otwartym morzem, wyprawa na lody. Wieczorem zajęcia w podgrupach, gry zespołowe. Dzieci i opiekunowie zauroczeni miejscem.

 

Dzień 3 /14.08.

Po śniadaniu wyjście na plażę, kąpiel w morzu. Około południa wyjazd „ciuchcią” do Juraty, zwiedzanie „Bałtykarium”. Po południu ponownie plaża wraz z wszystkimi jej atrakcjami.

 

Dzień 4 /15.08.

Wykorzystać pogodę w 100% to zadanie na 4 dzień wakacji polskich dzieci z Syberii. Dzień obfitował w atrakcje i przygody, jedną z nich był aktywny udział naszych młodych Sybiraków w ratowaniu nieznanego tonącego wczasowicza. Nasi podopieczni, po społu z zawodowymi ratownikami aktywnie współdziałali w trakcie akcji ratowniczej. Na szczególne podziękowanie zasługuje opiekunka naszej grupy Pani Sylwia Berkowska, która bez wahania, w ubraniu jako pierwsza ruszyła do akcji pociągając za sobą grupę. Brawo! To wielkie szczęście mieć taką opiekunkę i taką zgraną grupę.       

Wieczorem wizyta w Luna Parku w Jastarni, spacer po kurorcie.

 

Dzień 5 /16.08.  

Wakacje dla polskich dzieci z Syberii. Ostatni dzień pobytu w Jastarni. Po porannym plażowaniu, po obiedzie udajemy się do kina na film „Pinokio”. Film w wersji polsko-języcznej okazał się doskonale zrozumiałym, a przy okazji dzieci miały 2-godzinną lekcję języka polskiego.

Jutro drogą wodną przemieszczamy się do Gdańska, skąd po zwiedzaniu miasta udajemy się do m. Czarne k/ Skórcza, gdzie nad jeziorem mieści się nasza kwatera. Chcemy serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi Jastarni Tyberiuszowi Narkowicz, dzięki któremu mogliśmy tyle dni spędzić nad polskim morzem. Nasze podziękowania nie są okazjonalne, płyną z samego serca, bowiem już po raz trzeci Pan Burmistrz gości dzieci i młodzież z Syberii. Przy czym opieka jaką nas otoczył nie ograniczyła się tylko do wydania decyzji, była iście ojcowska, bowiem Pan Tyberiusz Narkowicz każdego dnia był obecny wśród nas, uczestniczył w naszych zajęciach, organizował nam wypoczynek, ostrzegał o wysokich falach, jednym słowem byliśmy jego oczkiem w głowie. Dziękujemy Panie Burmistrzu, dziękujemy droga Jastarnio!!!         

 

Dzień 6 /17.08.

Kolejny, szósty dzień wakacji polskich dzieci z Syberii rozpoczął się sztormową przeprawą przez Zatokę Gdańską na pokładzie (i pod pokładem) statku „Tucana”. Wiaterek sprawił, że nieźle huśtało, ale co to dla nas Sybiraków…  Serdecznie podziękowania składamy dla Urzędu Morskiego z Gdyni za umożliwienie nam spędzenia niezwykłych chwil na Bałtyku.  Zwiedzamy Gdańsk z wieloma jego atrakcjami, Stare Miasto, Kościół Mariacki, Neptun, Długie Pobrzeże nad Motławą. Obiad zjedliśmy w gościnnej jak co roku eleganckiej restauracji „Taverna”, za co pięknie dziękujemy. Podczas spaceru po Gdańsku ugościła nas również cukiernia „Muszelka” serwując wymarzone lody oraz drożdżówki na dalszą część dnia. Wieczorem dojeżdżamy do naszej malowniczej bazy w Czarne k/Skórcza. Popatrzcie na ostatnią fotografię, aby się upewnić, że jesteśmy bardzo szczęśliwi J.   

 

Dzień 7 /18.08.

Dzień wypoczynku, dzień całkowitej laby. Po śniadaniu wypad nad jezioro. Na kąpiel nie trzeba nikogo namawiać. Plażujemy, bawimy się, gramy w karty. Nasza Pani – Pani Sylwia doskonale organizuje nam wspólne zabawy, wykorzystując do tego różnorakie rekwizyty. Największe wrażenie zrobiła na nas chusta dydaktyczna Klanzy.

 

Dzień 8 /19.08.

Wyjazd do Malborka. Zwiedzamy Zamek Krzyżacki w Malborku. Przed południem spora lekcja historii, po południu zabawa w Dino Park Malbork. Dzień choć upalny pełen wrażeń.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się przy centrum handlowym, wszak trzeba prezenty dla najbliższych zrobić. W Polsce wszystko tańsze i to sporo.

Wieczorem zabawy nad jeziorem. Dzieci bardzo grzeczne i taktowne, świetnie potrafią się bawić.

 

Dzień 9 /20.08.

Po śniadaniu wyjazd do Pałacu w Polednie, gdzie zwiedziliśmy unikalną wystawę edukacyjno-przyrodniczą przedstawiającą zwierzęta i przyrodę Afryki, Ameryki, Arktyki, a także rodzimej Syberii. Po zwidzeniu iście królewski obiad w towarzystwie członków Nadwiślańskiego Klubu Safari, dzięki m.in. któremu mogliśmy przyjechać do ojczyzny przodków. Po obiedzie przejazd do Parku Dinozaurów w Solcu Kujawskim – teraz z kolei znaleźliśmy się w prehistorycznych czasach…. Późnym wieczorem powróciliśmy do naszej kwatery w Czarnym.     

 

Dzień 10 /21.08.

Po śniadaniu wyjazd nad rzekę Wda. Całodniowy spływ kajakowy. Płyniemy przez malownicze Bory Tucholskie, po drodze kiełbaska z ogniska, kąpiel i wiele, wiele atrakcji. Ci którzy pierwszy raz usiedli w kajaku mogą powiedzieć, że są „starymi kajakarzami”… Co najważniejsze pogoda dopisała. Ma się to szczęście… 

Wieczorem próba do jutrzejszego występu – zaprosiliśmy na ostatni wieczór naszych sponsorów.

 

Dzień 11 /22.08.

Wakacje dla polskich dzieci z Syberii. Dzisiaj ostatni dzień wakacji w Polsce. Przed południem próba przed wieczornym uroczystym zakończeniem kolonii, w trakcie którego spotkamy się ze sponsorami. Będzie koncert, wręczanie podziękowań. Pakowanie torebek i plecaków, trudno będzie wszystko zmieścić, bowiem wiele rzeczy otrzymaliśmy od sponsorów - wszystkie nowe, z metkami, a możemy zabrać tylko po 20 kg każde.

 

Dzień 12 /23.08.

Wczoraj wieczorem dzieci spotkały się ze sponsorami. Sporo było wzruszeń. Rano pożegnaliśmy grupę polskich dzieci i wychowawców przebywających na koloniach w Polsce. Dwa tygodnie, które razem spędziliśmy bardzo zbliżyły nas do siebie – teraz pusto i smutno jakoś się zrobiło Dzieci odjechały z pięknymi wrażeniami i wspomnieniami z pobytu w ojczyźnie przodków. Wiemy, że warto było pracować na rzecz ich przyjazdu.