Kapitan Ostapczenko

Do Fundacji Romualda Koperskiego zwróciła się rodzina kapitana Grigorija Ostapczenki, który poległ śmiercią bohaterską w walce z faszyzmem 27 marca 1945 roku w rejonie miejscowości Zuckau (Żukowo). Stosowną wiadomość o śmierci bliskiego rodzina otrzymała ze sztabu jego jednostki w kwietniu 1945 roku. Z informacji tej wynikało także, iż został on pochowany w zbiorowej mogile w miejscowości Zuzkau (pisownia oryg.), której położenie określono jako: "300 metrów na północny wschód od leżącego przy drodze kościoła". Były to wszystkie informacje. Czas powojenny nie sprzyjał odnalezieniu miejsca pochówku, później sprawę dodatkowo zagmatwała zmiana nazwy miejscowości z Zuckau na Żukowo. Czas płynął, pamięć jednak pozostała i po 66 latach temat powrócił. Fundacja z pomocą Polskiego Czerwonego Krzyża, Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku oraz Pana Igora Dawidowskiego otrzymała stosowne dokumenty świadczące o miejscu pochówku kapitana Armii Czerwonej Grigorija Ostapczenki, z których wynikało, iż ciało żołnierza pochowane zostało w zbiorowej mogile na cmentarzu wojennym żołnierzy Armii Radzieckiej w Żukowie, woj. pomorskie. To szczególne miejsce, bowiem złożono tu ciała około 4000 czerwonoarmistów, z czego ponad wszelką wątpliwość tożsamość żołnierzy udało się ustalić tylko w 400 przypadkach. Dziś kapitan Grigorij Ostapczenko dołączył do grona znanych poległych.

W dniu 13 maja 2011 roku o godz. 13.00 w obecności rodziny poległego, Konsula Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Pana Siergieja Puczkowa, władz Gminy Żukowo oraz zaproszonych gości odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohaterską śmierć kapitana Grigorija Ostapczenki, który oddał życie w walce z faszyzmem.

Fundacja Romualda Koperskiego dziękuje wszystkim instytucjom i osobom, którzy po latach potrafią przywrócić imiona tych, którzy ginęli na frontach wojen. Szczególne podziękowanie składamy władzom Gminy Żukowo.

Zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy